Czym jest okno anaboliczne i jak je wykorzystać?

Czym jest okno anaboliczne i jak je wykorzystać?

Trenując na siłowni w celu zwiększenia masy mięśniowej, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż posiłki, które spożywamy w równym stopniu co wysiłek wpływają na nasze rezultaty. Jedną z kwestii związaną z odżywianiem jest występowanie tzw. okienka anabolicznego. Jest to czas po treningu, w którym organizm w nieco inny sposób, niż w ciągu reszty dnia, gospodaruje składnikami spożytych pokarmów.
Na początku jednak należy wyjaśnić, jak długo owo „okienko” trwa. Pierwszy posiłek powinniśmy zjeść tuż po odbytym treningu. Może być to sok lub suszone owoce, które dostarczą naszemu organizmowi energii. Ważnym jest, aby produkty zawierały łatwo przyswajalne cukry proste i miały jak najwyższy indeks glikemiczny. Pozwoli to na błyskawiczne uzupełnienie energii potrzebnej organizmowi po intensywnym wysiłku.
Na kolejny, bardziej wartościowy posiłek mamy 1,5 godziny. Ten jednak powinien być znacznie bogatszy w pełnowartościowe białka proste oraz węglowodany złożone charakteryzujące się średnim indeksem glikemicznym.

F14 porady dla czytelników