Woda – jej znaczenie dla organizmu

Woda – jej znaczenie dla organizmu

Decydując się na podejmowanie aktywności sportowej, musimy pamiętać o tym, jak ważne jest regularne uzupełnianie płynów. Najprostszym sposobem jest sięgnięcie po prostu po wodę. Poznajmy jej właściwości i rolę, jaką spełnia w naszym ciele.
Biologiczne funkcje wody
Woda spełnia w ludzkim organizmie szereg naprawdę istotnych funkcji. Przede wszystkim to właśnie dzięki niej możliwy staje się transport substancji odżywczych różnego rodzaju do wszystkich komórek, które znajdują się w ciele. Bez obecności wody nie byłby również możliwy transport tlenu. Przy pomocy wody dochodzi również do usuwania tych produktów przemiany materii, które są dla nas szkodliwe. Regulacja temperatury ciała to kolejna rola tej cennej substancji.
Ile jej potrzebujemy?
Zapotrzebowanie na wodę jest różne w zależności od tego ile ważymy oraz jaki tryb życia prowadzimy. Również czynniki zewnętrzne wpływają na to, jaką ilość wody powinniśmy dostarczyć naszemu ciału. Osoby, które podejmują wzmożoną aktywność fizyczną muszą pamiętać o wypijaniu w trakcie wysiłku dodatkowego litra wody.

F14 porady dla czytelników