Selen – niepozorny pierwiastek o wielkiej wadze

Selen – niepozorny pierwiastek o wielkiej wadze

Selen jest jednym z tych składników mineralnych, bez których ludzki organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Jego obecność wpływa dobroczynnie na wiele układów, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Doprowadzając do niedoborów, kładziemy na szali nasze zdrowie, a w rezultacie i życie.
Selen wywiera bardzo poważny wpływ na układ odpornościowy, wykazując działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Wspomaga gojenie ran i poprawia stan naczyń krwionośnych. Selen wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie hormonu tarczycy. Łagodzi objawy menopauzy i podnosi libido.
Selen zalicza się do pierwiastków śladowych, nasz organizm potrzebuje dziennie około 55 mikrogramów tego składnika. W naturze występuje w tuńczyku, ziarnach słonecznika, owocach morza i rybach, warzywach rosnących na glebach bogatych w selen, drobiu czy jajach. Im mniej przetworzony produkt spożywamy, tym więcej selenu dostarczamy. Selen jest także częścią suplementów z minerałami. Podczas stosowania takich środków należy uważać, aby nie przedawkować tego pierwiastka.

F14 porady dla czytelników