Rozgrzewka jest obowiązkowa

Rozgrzewka jest obowiązkowa

Przygotowanie do treningu to nie tylko zakup odpowiednich butów czy stroju, ale też zadbanie o kondycję mięśni i stawów. Oprócz stosowania suplementów wspomagających ich funkcjonowanie, powinniśmy zatroszczyć się o regularną rozgrzewkę.
Przed treningiem
Przed rozpoczęciem treningu siłowego konieczne jest przygotowanie mięśni i stawów do pracy z ciężarami oraz do wykonywania kolejnych serii. Rozgrzewka powinna obejmować zestaw ćwiczeń rozciągających, które umożliwiają rozgrzanie mięśni. Systematyczne wykonywanie rozgrzewki chroni układ ruchu przed kontuzjami, które mogą zdarzyć się w czasie intensywnego treningu. Ponadto rozgrzewka wpływa na przyspieszenie regeneracji mięśni i stawów po zakończeniu ćwiczeń.
Jakie ćwiczenia?
Dobrym wyborem jest skorzystanie z bieżni czy z rowerka. Nie chodzi o to, aby się zmęczyć, ale o to, żeby organizm był powoli rozgrzewany i stopniowo podejmował wysiłek. Ponadto wykonujemy ćwiczenia rozciągające. Te ostatnie należy wykonać też po treningu, aby wyciszyć mięśnie i zapewnić im prawidłową regenerację.

F14 porady dla czytelników