Potas – z czym wiążą się jego niedobory

Potas – z czym wiążą się jego niedobory

Koniecznie trzeba zadbać o to, by w naszej codziennej diecie nie zabrakło produktów, dostarczający odpowiednie dawki potasu. Ten niepozorny, potrzebny w minimalnych ilościach – a jednak niezbędny – składnik ma wielkie znaczenie. Reguluje ciśnienie, pracę serca, gospodarkę wodną organizmu.
Jego braki będą się objawiać np. opuchlizną, obrzękami. Dlatego nie należy dopuszczać do wyeliminowania lub ograniczenia w diecie np. ziemniaków. Są one doskonałym źródłem tej cennej substancji, powinny być obecne w naszej diecie kilka razy w tygodniu. Również desery na bazie mąki ziemniaczanej, typu kisiel i budyń są cenne z punktu widzenia naszego zdrowa. Dlatego na pewno zawsze warto dbać o to, by dobra, zróżnicowana dieta zawierała te właśnie składniki.
Ponadto potas w dość sporych ilościach jest obecny także w bananach i brokułach. Trzeba mieć też jednak świadomość, że nie należy dopuszczać do nadmiernych stężeń potasu – może to być również bardzo niebezpieczne dla zdrowia, powodować skutki uboczne.

F14 porady dla czytelników