ABC minerałów

ABC minerałów

Organizm sportowca będący wciąż w ruchu i poddany intensywnemu wysiłkowi traci wiele ważnych mikroelementów. Wzmożone pocenie się i zwiększona temperatura ciała doprowadzają do niedoborów pierwiastków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ciała.
Istotne elektrolity
Aktywny organizm jest szczególnie narażony na zaburzenie równowagi elektrolitycznej, a więc niedobór sodu, potasu i magnezu. Działają one jak regulatory funkcjonowania układu krwionośnego, nerwowego i mięśniowego. Istotną informacją jest fakt, że ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć pierwiastków i minerałów, a zatem tracąc je drogą wysiłku fizycznego i psychicznego jesteśmy zmuszeni je uzupełnić. Najlepszą drogą jest zróżnicowana, zbilansowana dieta oraz dobrej jakości suplementy.
Wapń, magnez i żelazo
Kolejnym, ważnym minerałem jest wapń, który odpowiada za pracę mięśni, odpowiada za ich rozwój i regenerację. Magnez z kolei jest istotnym regulatorem metabolizmu energetycznego oraz wpływa pozytywnie na pracę układu nerwowego. Żelazo to niezbędny gość w układzie krwionośnym – warunkuje transport hemoglobiny, gwarantując dotlenienie organizmu, wpływa na odporność i wytrzymałość ciała sportowca.

F14 porady dla czytelników