Wapń jako podstawowy składnik organizmu człowieka

Wapń jako podstawowy składnik organizmu człowieka

Wapń jest podstawowym składnikiem organizmu człowieka, odpowiadającym przede wszystkim za układ kostny. Wpływa na twardość i wytrzymałość kości, opóźnia ich starzenie oraz wzmacnia zęby.
Niedobór wapnia może wpłynąć na zły stan naszego organizmu, dlatego należy go dostarczać już od urodzenia. Znajdziemy go głównie w mleku, produktach mlecznych oraz rybach. Racjonalne przyswajanie białka sprawia, że człowiek – a tym samym jego kościec, dobrze się rozwija.
Należy przez cały czas dostarczać do naszego organizmu odpowiednie ilości wapnia, ponieważ jego niedobór może wyrządzić szkodę. Organizm pozbawiony wapnia uwalnia go z kości, a zatem osłabia je i dochodzi do ich odwapnienia. Ważna jest zatem odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza do organizmu należytą ilości wapnia.
Dieta bogata w produkty zawierające wapń wykorzystywana jest często przez sportowców – zwłaszcza tych, których aktywność opiera się na ciężkim i systematycznym wysiłku fizycznym. Posiłki pełne wapnia dostarczają odpowiednią ilość kalorii, ale także odpowiadają za pielęgnację kości i mięśni. Dodać należy że stosowanie posiłków bogatych w wapń dotyczy nie tylko sportowców, lecz przede wszystkim małych dzieci, których system kostny dopiero się kształtuje.

F14 porady dla czytelników