Czym są probiotyki?
Probiotyki to wyizolowane w specjalnym procesie żywe kultury bakterii lub drożdży, korzystnie wpływające na stan flory, która naturalnie panuje w przewodzie pokarmowym. Naturalnymi probiotykami są choćby jogurty, kefiry czy wszelkiego rodzaju kiszonki, a więc produkty fermentowane przy udziale bakterii kwasu mlekowego (z grupy Lactobacillus).
Czym są prebiotyki?
Prebiotyki, w odróżnieniu od probiotyków, to nie mikroorganizmy, a składniki żywności, takie jak skrobia czy błonnik. Mają one za zadanie stymulować proces regeneracji mikroflory przez szczepy bakterii probiotycznych. Na rynku dostępne są preparaty zwane synbiotykami, łączące cechy probiotyków i działanie wspomagające probiotyków.
Jakie korzyści przynosi ich przyjmowanie?
W dzisiejszych czasach, kiedy wysoko przetworzona żywność, leczenie antybiotykami i coraz częściej występujące alergie narażają nasz układ pokarmowy na osłabienie, wyjałowienie, a w konsekwencji związane z tym stanem choroby, przyjmowanie probiotyków ma naprawdę szerokie uzasadnienie. Ich korzystny wpływ na odporność organizmu pozwoli nam dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.